Bufor ciepła to bardzo prosty i trwały zbiornik. Jego zadaniem jest gromadzenie wody ogrzanej przez pompę ciepła, przez co pełni funkcję magazynu ciepła.
Jeśli w danym momencie, budynek nie ma zapotrzebowania na ciepło, to ogrzewana jest wyłącznie woda znajdująca się w buforze. Kiedy zostanie podgrzana do odpowiedniej temperatury, pompa ciepła przestaje pracować. Aby znów się uruchomić potrzebuje sygnału ze sterownika z informacją o wychłodzonym zbiorniku buforowym i instalacji grzewczej.
Bufor w instalacji zapewnia również odpowiedni zład wody. Zapobiega to taktowaniu (wielokrotnemu włączaniu i wyłączaniu) pompy w temperaturach przejściowych, co wydłuża żywotność sprężarki. W temperaturach bliskich zeru, możemy zauważyć powtarzające się tzw. defrosty (odmrażanie) w jednostce zewnętrznej. Odpowiednio większy zład wody, pozwala nam wykonanie defrostu bez obniżenia temperatury wody w instalacji grzewczej.
Odpowiednia praca pompy ciepła, uzależniona jest od wielu czynników. Jednym z nich jest przepływ wody. Zbiornik buforowy w instalacji pełni zatem rolę „sprzęgła hydraulicznego” i wraz z odpowiednio dobraną pompą obiegową, poradzi sobie z oporami na instalacji (czynnikami, które mogą powodować zmniejszony przepływ wody), a co za tym idzie, problem z dogrzaniem budynku.
Warto pamiętać, że na zbiornik buforowy ze względu na pełnienie roli magazynu ciepła, możemy uzyskać dofinansowanie w programie mój prąd ! Wysokość takiego dofinansowania to w 5 edycji programu kwota 5000 zlotych.