Kategoria: Rynek OZE

Podziel się tym wpisem

Przyczyny.

Od wielu lat w Polsce notuje się wzrost cen prądu. Przyczyn jest wiele, a jedną z najważniejszych są wyższe ceny uprawnień do emisji CO2. Ma to zachęcić Państwa UE do porzucenia technologii węglowych i przejście na energetykę niskoemisyjną lub nawet zeroemisyjną. Natomiast w tym roku doświadczyliśmy największego wzrostu ceny, który wszyscy odczuwamy w naszych portfelach.

Zamrożenie cen prądu.

Wprowadzone przez rząd zamrożenie cen prądu w ramach limitów zużycia dla odbiorców indywidualnych zapewnia utrzymanie cen energii elektrycznej netto, tj. bez uwzględnienia podatku akcyzowego i podatku od towarów i usług (VAT) na poziomie z 2022 roku. Musimy jednak pamiętać, że oprócz cen energii zostały podwyższone opłaty dystrybucyjne, których zamrożenie cen nie obejmuję, więc jeśli mieścimy się w limicie energii w zamrożonych cenach, to wyższe rachunki są i tak nieuniknione z powodu wyższych opłat dystrybucyjnych.

Jakie są limity zużycia energii?

2 000 kWh/rok – dla gospodarstw domowych,
3 000 kWh/rok – dla rolników i osób z kartą dużej rodziny,
2 600 kWh/rok – dla osoby niepełnosprawnej i jej rodziny,

W przypadku dwóch ostatnich limitów w Enea należy złożyć oświadczenie aby być rozliczanym według podanego limitu. W pierwszym przypadku nie musimy składać oświadczenia, bo operator robi to automatycznie.

Stawki za energię w Polsce w 2023 roku.

W Polsce średnie stawki w tym roku będą wyglądały następująco (mogą one się różnić w zależności od Operatora):

Cena czystej energii w G11: 0,41 zł netto = 0,50 zł z VAT 23%

Koszty dystrybucji: – 0,45 zł kWh – G11 (VAT 23%) – zamrożenie stawek nie obejmuje kosztów dystrybucji

Taryfa G11 w zamrożonych stawkach (cena energii + koszty dystrybucji) = 0,95 zł/kWh,

Nawet przy cenach zamrożonych mieszcząc się w limicie cena za kWh jest średnio o 25 groszy wyższa w porównaniu do lat wcześniejszych.

W przypadku przekroczenia zużycia powyżej zamrożonych stawek ustalona stawka nie będzie mogła przekroczyć wartości 0,693 zł/kWh. To również jest kwota netto, którą należy powiększyć o podatek VAT, akcyzę oraz koszty dystrybucji.

Ile będziemy płacić za energię powyżej limitu?

Cena czystej energii – 0,693 kWh + 23% VAT = 0,85 zł/kWh

Koszty dystrybucji:

– 0,45 kWh – G11 (VAT 23%) – zamrożenie stawek nie obejmuje kosztów dystrybucji,

Suma stawek powyżej zamrożonych cen:

cena energii brutto + koszty dystrybucji = 1,30 zł/kWh – G11

Średnie zużycie energii gospodarstwa domowego na terenie Polski wynosi 4200kWh/rok. Oznacza to, że powyżej zamrożonych stawek będziemy mieli średnio około 2200kWh. Zatem w skali roku zapłacimy za prąd 1 738 zł więcej w porównaniu do 2020 roku, a rachunek za dwa miesiące wzrośnie nam o 290 zł. W takim przypadku nasuwa się pytanie; „Co mogę zrobić aby uniknąć podwyżki za prąd?” lub „Co zrobić aby mieć tańszy prąd”. Na te pytanie odpowiemy Państwu w następnym artykule.