Kategoria: Fotowoltaika

Podziel się tym wpisem

Czym jest optymalizacja mocy instalacji fotowoltaicznej i jak działają optymalizatory mocy?

W skrócie: optymalizatory mocy to małe skrzyneczki z elektroniką podpinane do poszczególnych modułów instalacji. Sterują parametrami prądu generowanego przez dany moduł fotowoltaiczny, by ten nie blokował innych, ani sam nie był przez inne moduły blokowany.

Oznacza to między innymi to, że kiedy na ogniwo pada cień, optymalizator sprawia, że moduł PV nadal będzie wytwarzać energię, nie obniżając jednak znacznie mocy nominalnej instalacji.

Poniżej omawiamy 3 różne systemy optymalizacji mocy – mimo, że każdy z nich ma za zadanie podnieść wydajność instalacji, to sposób ich pracy w całym systemie różni się od siebie. Dzięki takim rozwiązaniom jesteśmy w stanie dobrać odpowiedni system optymalizacji do indywidualnych potrzeb każdego Klienta.

System SolarEdge:

System SolarEdge jest stosowany, aby maksymalnie zwiększyć produkcję całej instalacji fotowoltaicznej. W tym systemie każdy panel działa indywidualnie – pod każdy panel stosowany jest optymalizator, co sprawia, że każdy moduł działa niezależnie od pozostałych.

System monitorujący firmy SolarEdge pozwala śledzić wydajność każdego modułu w systemie przez cały czas, dostarczając aktualnych informacji o wydajności systemu w dowolnym czasie i miejscu.

Optymalizacja Huawei:

W przypadku optymalizacji Huawei, działa ona podobnie jak SolarEdge, z jedną znaczącą różnicą – w momencie, gdy zacieniony jest dany moduł optymalizacja sprawia, że zostaje on odłączony, aby nie obniżał mocy całej instalacji fotowoltaicznej.

Optymalizacja Tigo:

Są to pojedyncze optymalizatory, które najczęściej stosowane są, gdy moduł jest częściowo zacieniony lub gdy mamy do czynienia z dachem o wielu załamaniach.

Co ważne – optymalizatory można zamontować tylko do tych modułów, które tego wymagają.
Dużą zaletą optymalizatorów mocy Tigo jest ich pełna kompatybilność z większością inwerterów.

Podsumowując:

Instalacja bez optymalizatorów działa tak dobrze, jak najsłabszy jej najsłabszy punkt (moduł).
Stosując optymalizatory poprawiamy pracę najsłabszych paneli, dzięki czemu cała instalacja pracuje jeszcze lepiej.

Każda z optymalizacji opisana wyżej spełnia swoją funkcję, ale należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, na podstawie których indywidualnie dobierany jest najkorzystniejszy system. Porozmawiasz o tym z jednym z naszych Doradców, kontaktując się pod numerem naszej infolinii 880-260-160  lub wypełniając bezpłatny formularz na naszej stronie internetowej.