Rekuperacja
Urządzenie to zdobywa coraz większą popularność zwłaszcza w nowym energooszczędnym budownictwie. Z racji nowych standardów budowania domów (WT2021), należy eliminować miejsca utraty ciepła (np. mostki cieplne, nieszczelne okna czy drzwi), przez co wilgotne powietrze w przypadku grawitacyjnej wentylacji nie ma gdzie uciec. Może to spowodować gromadzenie się wilgoci w budynku. Na szczęście nie ma co się martwić, gdyż z pomocą przychodzi właśnie rekuperacja.
Magazyny energii
Magazyny energii to nowoczesne urządzenia, które są ciągle ulepszane. W dzień, w podłączonym do fotowoltaiki magazynie, gromadzą się nadwyżki energii, których nie zużyjesz do funkcjonowania Twojego gospodarstwa domowego. Dzięki temu, nadwyżki energii z fotowoltaiki nie będą zwracane do sieci energetycznej. Dopiero kiedy magazyn będzie pełny, energia będzie oddawana do sieci przesyłowej. Kiedy Twoja fotowoltaika nie produkuje energii, np. w nocy, magazyn zasila gospodarstwo domowe energią, którą zgromadził w dzień . Dopiero kiedy ten zapas się skończy, Twoja instalacja przestawi się i będzie pobierać prąd z sieci. Magazyn energii jest też awaryjnym źródłem prądu, na przykład kiedy jest przerwa w dostawach energii wywołana np. burzą.
Dotacje: Aktualnie na magazyny energii – jeśli połączymy je z instalacją fotowoltaiczną można pozyskać aż 19000 zł + 7000 zł na instalację fotowoltaiczną.
Klimatyzacja
Klimatyzator to najprostszy i — co bardzo ważne — coraz tańszy sposób na zapewnienie optymalnych warunków temperaturowo-wilgotnościowych w naszym domu. Wzrost popularności tego typu instalacji w domach jednorodzinnych ma wiele pozytywnych skutków.
Nowoczesne klimatyzatory są urządzeniami uniwersalnymi. Klimatyzator z funkcją grzania jest świetnym rozwiązaniem w okresie przejściowym, gdy upały odchodzą w zapomnienie, a wnętrze wymaga dogrzania.
Dotacje: Klimatyzacja – czyli pompa ciepła typu powietrze-powietrze jest dotowana w programie Czyste Powietrze. Wysokość dofinansowania jakie możemy pozyskać na tego rodzaju inwestycję, to maksymalnie 11 100 zł
Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe jest idealnym rozwiązaniem przy ogrzewaniu pompą ciepła. Niska temperatura wody grzewczej sprawia, że pompa ciepła pracuje najefektywniej, zapewniając maksymalne oszczędności na kosztach ogrzewania.
W ogrzewaniu podłogowym grzejnikiem jest cała powierzchnia podłogi – „grzejnik” ma dużą powierzchnię, w około 70% oddaje ciepło przez promieniowanie. Ogrzewanie podłogowe zapewnia optymalny dla komfortu człowieka rozkład temperatury w pomieszczeniu, a temperatura posadzki wynosi jedynie od 26 do 29°C – czyli odczuwamy, że podłoga jest tylko lekko ciepła. Zapewnia to oszczędność energii na poziomie 6 do 12% w ciągu roku.
Dotacje: Decydując się na modernizację swojej instalacji grzewczej i inwestując w ogrzewanie podłogowe możemy liczyć na dofinansowanie z programu Czyste Powietrze sięgające nawet 20 400 zł