Kategoria: Technologia

Podziel się tym wpisem

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą wymienić dotychczasowe, nieekologiczne źródło grzewcze na pompę ciepła, zadaje pytania o możliwość jej współpracy z tradycyjnymi grzejnikami.

W internecie można znaleźć wątki takie jak: „pompa ciepła, a kaloryfery”, „pompa ciepła, a grzejniki aluminiowe”, „pompa ciepła a grzejniki żeliwne”.

Wyjaśniamy: Nie ma technicznych przeciwwskazań, żeby pompa współpracowała z grzejnikami, niezależnie jakie grzejniki posiadamy.

Jak to wygląda w praktyce? Należy pamiętać, aby uwzględnić wyższą temperaturę zasilania przy doborze pompy ciepła. Moc pompy powietrznej nie jest wartością stałą, zmienia się ona w zależności od temperatury zewnętrznej. Dobrze dobrana moc pompy to jedna z najważniejszych kwestii, która rzutuje na jej późniejsze funkcjonowanie. Często ze źle dobranej pompy wynikają opinie takie jak; „pompa ciepła nie daje rady na grzejnikach”, „pompa ciepła nadaje się tylko do ogrzewanie podłogowego”. Oczywiście – zużycie energii jest wyższe niż przy ogrzewaniu podłogowym, lecz w wielu przypadkach gdy budynki mają wykonaną termomodernizację, to temperatury zasilania na grzejnikach nie są wcale wysokie – wahają się w przedziale 40-45°C, co nie powoduje dużego zużycia energii. Jeśli w danym przypadku temperatura zasilania musi być wysoka, to aby otrzymać komfortową temperaturę w pomieszczeniu, możemy ją obniżyć poprzez rozbudowanie/powiększenie lub wymianę grzejników.

Warto pamiętać też o programie „Czyste Powietrze” dzięki któremu możemy otrzymać dofinansowanie na modernizację instalacji C.O gdy decydujemy się na wymianę nieefektywnego źródła grzewczego. Bardzo często w modernizowanych budynkach grzejniki były dobierane i montowane przed ich termomodernizacją przez co są przewymiarowane w stosunku do aktualnego zapotrzebowania budynku.

W naszej ofercie posiadamy pompy ciepła „wysokotemperaturowe”, które osiągają temperaturę zasilania na poziomie 65°C i są w stanie poradzić sobie nawet z najbardziej wymagającymi instalacjami. Jeśli nie ma możliwości wymiany starej instalacji grzewczej na ogrzewanie podłogowe, to należy liczyć się z większymi niż w przypadku ogrzewania podłogowego kosztami o ok. 20 %. Nadal jednak będzie to tańsze rozwiązanie, niż ogrzewanie piecem stałopalnym. Dlatego pompa ciepła z instalacją tradycyjną, chociaż nie będzie uchodzić za wzór oszczędności to jednak sprawdzi się bardzo dobrze i będzie tańszym rozwiązaniem w użytkowaniu przy dzisiejszych cenach węgla.